СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

УЈП: 245 фирми зеле субвенции, а не ги исплатиле вработените за ноември

На фирмите кои земале државна помош а не исплатиле плати за една недела ќе им бидат блокирани сметките – најавија денеска од Управата за јавни приходи.

Скоро 800 вработени не ја добиле ноемвриската плата и покрај тоа што нивните работодавци добиле финансиска помош од државата од над 12 милиони денари. Иако претходно бројот на работодавци бил дупло поголем, по опомената од УЈП сега нивниот број е 245. Ако во рок од една недела не ги исплатат платите на вработените ќе следи присилна наплата и блокада на нивните трансакциски сметки. Најголем дел од овие фирми се од Скопје, а другите се од Тетово и Гостивар.

Веќе во тек е присилната наплата кај 17 компании кои и покрај опомената за октомври не исплатиле плати а на сметка добиле државна финансиска помош. А вкупниот број на компании кои не исплатиле плати за април, мај или јуни е 125 и за нив веќе се поднесени кривични пријави до Јавното обвинителство.

 

Лукаревска додава дека се работи за злоупотреба на државна помош, па затоа ќе се бара одговорност.

Во меѓувреме 30 даночни обврзници се посетени од инспекторатот за труд околу финансиската поддршка. Листата на новите неисплаќачи ќе биде доставена до генералниот секретаријат на Владата за да се објави во понеделник.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content