СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Утрински ритуал кој МОРА да се почитува

Што правите кога ќе се разбудите наутро – си правите кафе или прво ги миете забите? Не е сеедно која работа прво ја правите!

Всушност, здравјето на забите е особено опасно затоа што многу луѓе имаат навика да пијат една голтка кафе штом ќе ги отворат очите, па дури потоа се одлучуваат да ги мијат забите, само за да не ги измијат двапати. Ова е сериозен проблем бидејќи забите мора да се мијат пред да се напиете кафе, бидејќи на тој начин ќе спречите таложење на дамки. Ако ги измиете, тие дамки нема да имаат на што да се залепат и ќе бидат многу помали.

Киселоста која се создава со пиење кафе ја прави глеѓта почувствителна на какво било оштетување, но ако ги миете забите пред кафе, ќе го спречите тоа. Всушност, не мора повторно да ги миете забите после кафето, само исплакнете ги со вода.

Со четкање на забите после пиење кафе, вие само втривате киселост во забите, што само може да предизвика оштетување на забите за да ги направи почувствителни. За оние кои едноставно не можат да замислат да не ги мијат забите по првото кафе, експертите советуваат да почекате најмалку 30 минути пред да ја земете четката во раце.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content