СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Утре почнува етапната исплата на мартовските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре, 29.3.2022 година (вторник), почнува етапната исплата на мартовските пензии.

Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од Ковид-19.

Пензија повисока за 1.000 денари ќе добијат повеќе од 330 илјади пензионери со исплатата на мартовската пензија преку договорената директна финансиска помош што ќе биде испатена и во април и мај.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

– за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.3.2022 година (вторник);

– за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.3.2022 година (среда);

– за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 31.3.2022 година (четврток); и

– за пензии со висина над 18.001 денар, исплата да се изврши на 1.4.2022 година (петок).

Пензионерите што користат платежна картичка поврзана со сметката на која се префрлува пензијата со парите може да располагаат од 29 март (вторник). Тие може да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања. Етапното процесирање на пензиите ќе овозможи спроведување на препораките и мерките за спречување и ширење на вирусот, со оглед на тоа што пензионерите како возрасна група се најранливи.

Министерството за труд и социјална политика укажува дека пензиите се сигурни на сметките на корисниците, пензискиот систем е стабилен и функционира без проблеми. Апелираме до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплати затоа што етапната исплата е направена со цел да се намалат метежот пред банките и можностите за загрозување на личното и јавното здравје.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content