СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Успешна трансплантација на срце кај 27-годишно момче

Неколку часа по полноќ на Клиниката за кардиологија зачука новото срце на 27-годишно момче од донор од девојка на слична возраст која починала како последица од сообраќајка.

Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце. Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија. Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на целата вечер неуморно работеше. Ова е огромен успех на македонското здравство, кој немаше да биде возможен без согласноста за донирање органи од семејството на младата пациентка која прерано го загуби животот. Горд сум на моите колеги, напиша пред малку министерот за здравство Венко Филипче на неговиот Фејсбук профил.

Ова е втора трансплантација на срце во државава. Првата беше извршена во мај минатата година кај 53 годишен пациент, а донор беше 43-годишна жена почината во сообраќајка.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content