СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Тутунарите денес на протест – го блокираа Прилеп и централната улица

Од 23 илјади тони колку што тежи годинашниов род на тутунот досега се откупени само 250 тони по просечна откупна цена од 135 денари.

Цената на тутунот се откупува за очајни 150 денари, најниска во последната деценија, што не е ниту доволно да ги покрие основните трошоци за тутунарите.

Четвртата класа се укинува и со тоа сите цени паѓаат.

 

Владата дозволи увоз и сега македонскиот тутун ќе скапува. Тутунарите се понижени и обесправени, а нивната мака и труд потценети. Незадоволни и изреволтирани од власта, денеска тие излегоа на протест да го искажат своето незадоволство и револт.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content