СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Турскиот министер Чавушоглу: „Не бараме од Финска и Шведска да го променат името како Македонија за да влезат во HATO” (Видео)

Турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу објавува зошто Анкара не дозволува Финска и Шведска да влезат во НАТО и притоа го користи примерот со Македонија.

Toj потенцира дека од нашата земја се барале неприфатливи работи како што е промената на државното име во “северна”.

Изјавата на Чавушоглу е упатена до НАТО, но и до ЕУ каде Турција со децении е земја кандидат, а која сега не врши доволен притисок Бугарија да го тргне ветото за Македонија.

 

Целата изјава на Чавушоглу погледнете ја во продолжение:

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content