СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Три илјади амандмани на опозицијата за измените во собранискиот деловник

Со повеќе од 3000 амандмани опозициските партии ќе се спротивстават на власта за измените на собранискиот деловник.

Владејачкото мнозинство е тенко, не можат да работат без присуство на другите партии и затоа бараат на седниците онлајн да учествуваат и ковид-позитивните пратеници, велат од опозицијата. Според нив потребен е консензус преку Жан Моне дијалогот кој предвидува преговори за деловнички прашања, во спротивно велат ќе има злоупотреби на системот во период кога се гласаат важни закони.

Опозицијата нема издржани аргументи и единствената цел е блокада на Собранието, обвинуваат од владејачките партии. Велат дека и тие се за заедничко решение, но да се следи примерот на европските држави кои веќе спроведуваат онлајн гласање на пратеници во изолација.

 

Денеска заврши рокот за поднесување на амандманите и почна комисиската расправа за овие измени, откако во четвротокот на пленарна седница власта без опозицијата ја изгласа потребата за скратена постапка. Најмногу забелешки има Левица- 1400 амандмани, ВМРО ДПМНЕ 1350 и Алијанса за Албанците-Алтернатива 300 амандмани. Сите материјали допрва ќе треба да се преведат и на албански јазик.

 

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content