СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Три бронзени медали за младите џудисти на прилепскиот Џудо Клуб “Сеишин” од Пирот (ФОТО)

На 17.02.2024 во Пирот Србија, се одржа Првиот Меѓународен Турнир во џудо “Победникот на Пирот” во организација на ЏК Ипон – 010 од Пирот Србија.

На овој Турнир учество зедоа околу 360 натпреварувачи од 7 држави и тоа: Србија, Црна Гора, Грција, Романија, Бугарија, Молдавија и Македонија.

Џудо клубот Сеишин-Прилеп зеде учество со 5 натпреварувачи, а освоени се 3 бронзени медали:

1. Марио Конески 3- то место
2. Тамара Илиоска 3- то место
3. Теодора Илиоска 3- то место

Одлични борби прикажаа Владан Стрезоски и Ване Ацески кај помладите пионери, но не успеаја да се изборат место на пиедесталот. Екипата ја водеа тренерите Мартин Ристески и Марио Тошески.

Ова беше прв меѓународен настап на членовите на СЕИШИН за оваа година. Веќе од наредниот викенд започнуваат настапите и на Државните Првенства.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content