СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Тече рокот за аплицирање за земјоделски субвенции

Уште десет дена oстанаа за поднесување барања за земјоделски субвенции.

Рокот истекува на 30 јуни. На барање на Министерството за земјоделство, Владата минатиот месец го пролонгираше рокот поради пандемијата. Првично, рокот за аплицирање  беше до 31 мај.

Министерството ги повика земјоделците да го искористат продолжениот рок и да аплицираат електронски на www.ipardpa.gov.mk, а доколку не можат или не знаат како, да се обратат во подрачните единици на МЗШВ каде ќе добијат помош.

 

За оваа намена годинава се предвидени 3.723.103.000 денари, а аплицирањето почна на 5 април 2021.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content