Технологија 100 пати побрза од Wi-Fi: Што носи иднината на телефоните?

14

Светот на технологијата се менува побрзо од кога било – оваа година, без разлика колку непредвидени околности се случија, сепак донесе некои новини.

Еве, само неколку работи што можат да ја обликуваат иднината на мобилните телефони.

Куќиште кое ја менува бојата

Компанијата Виво, наводно, работи на нов паметен телефон чија позадина е направена од стакло „камелеон“, односно стакло што ја менува бојата со притискање на копче. Електрохроматската технологија треба да биде одговорна за тоа.

Иако самата технологија не е нова, Vivo би можел да биде првиот производител што ќе може да го користи за комерцијални цели, со целосно функционален телефон чиј заден дел ја менува бојата.

Во моментов, употребата на електрохромично стакло е широко распространета во хотели, авиони и многу други места.

Селфи камера под екранот

ZTE Axon 20 5G е првиот телефон кој има селфи камера под екранот.

При изработката биле користени високо проsирни материјали, што го подобруваат приемот на светлината, а камерата има 32MP. Засега е можно само да се нарача во Кина, а сè уште не е целосно јасно дали ќе биде достапен за остатокот од светот.

Кутијата за слушалки ќе биде минато

Безжичните слушалки станаа секојдневна работа. Иако е можно без нив, повеќето луѓе ги користат наместо „стандардните” со жици и влез од 3,5 мм. Во основа, како што стојат работите сега, кутиите во кои се чуваат овие слушалки служат и за нивно полнење. Сепак, тоа наскоро може да се промени.

Според Tech radar, кинескиот производител Xiaomi работи на технологија што ќе овозможи наместо во кутијата, да се чуваат на самиот телефон. Ќе се чуваат слично како што изгледа со разни пенкала за екран на допир, а исто така ќе служат и како звучници кога ќе стојат во своето лежиште.

LiFi: 100 пати побрзо од WiFi

LiFi е мобилна безжична технологија која користи светлина, а не радиофреквенции за пренос на податоци. Oppo работи на тоа своите паметни телефони да бидат компатибилни со LiFi.

Ако ова навистина се случи, тоа ќе биде пресвртна точка во начинот на комуникација на мобилните телефони со светот околу нив – брзините на LiFi можат да бидат и до 100 пати поголеми отколку со WiFi технологијата.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content