СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Тестирана нова 6G мрежа

Кина долго време ја тестира 6G технологијата и мрежите кои ќе нудат нови услуги и брзини на пренос на податоци кои се неверојатно поголеми од 5G мрежата.

South China Morning Post објави сторија за преносот на податоци во кинеската 6G мрежа со брзина од 1 терабајт на растојание од нешто повеќе од еден километар, што е највисоката брзина на пренос на податоци официјално постигната безжично.

Истражувањето го водеше професорот Џанг Чао од Универзитетот Џингхуа, еден од најголемите истражувачки центри во Пекинг и Кина, а рекордните стапки на податоци беа постигнати благодарение на многу високите фреквенции на радиобранови кои се користат за време на преносот – вортекс-милиметарски бранови.

За жал, ова истражување само случајно се однесува на мрежите 6G, бидејќи овие типови на бранови, кои патуваат до или побрзо од петпати од брзината на звукот, се дизајнирани за хиперсонично оружје, комуникација и директно таргетирање на далечни цели и се спроведуваат под надзор на кинеската воена индустрија.

Сепак, системот беше официјално тестиран за прв пат како 6G мрежа на иднината, а беше оспособена и ставена во функција за време на Зимските олимписки игри во Кина, благодарение на што е можно да се испорачаат преку 10.000 преноси во живо со висока дефиниција во истото место. Според професорот Џанг Чао, вителските милиметарски бранови се најголемото откритие во проучувањето на радио брановите во последните 100 години. Овој тип на радиобранови, за разлика од сите други што се користат во моментов, има три димензии наместо две и наликува на вител што се создава за време на торнадо.

Најинтересното во ова истражување, тврдат кинеските научници, не е самата брзина на пренос на податоци, туку нова физичка димензија која може да доведе до неверојатни откритија во понатамошните истражувања за пренос на информации.

Според тековните резултати од истражувањето, 6G мрежата би можела да биде до 100 пати подобра во однос на мрежниот капацитет и брзина, и ќе донесе можност за комуникација од вселената, а Кина најверојатно ќе остане лидер во оваа област, бидејќи оваа земја сама има повеќе од 40% активни патенти за 6G, иако има ривали како што се Nokia Networks, Cisco, Samsung и особено Ericsson.

Од друга страна, кинеските производители на опрема за 5G продолжуваат да се соочуваат со американски блокади ширум светот, но и со планот на земјата да ги отстрани сите комуникациски релеи на ZTE и Huawei низ САД. Тој потфат драстично поскапе – со 1,8 милијарди долари потрошени во 2020 година, денес бара најмалку 5,6 милијарди долари.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content