СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Телевизијата на владиката Петар ќе се вика Вистел

Телевизијата на владиката Петар која предизвика бура во јавноста уште не отворена ќе се вика Вистел.

Неговата компанија „Преобразба“ на 9 март во Централен Регистар го регистрираше Трговското радиодифузно друштво Вистел со седиште на улица „Гемиџиска“ во Скопје. Управител е запишан теологот Петар Каревски, кое е световното име на владиката Преспанско пелагониски, а во графата дејност се наведува емитување телевизиска програма.

„Преобразба“ на 7 ноември лани поднесе барање до АВМУ за отворање на телевизија од претежно забавен општ формат која ќе зрачи локално во Скопје и неколку скопски општини. Агенцијата дозволата ја додели на 27 февруари. Концесијата има важност од 9 години, а телевизијата има обврска да започне со работа од 1 мај, во спротивно ќе ѝ биде одземена дозволата, објави Телма.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content