СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Студентскиот дом „Скопје“ ја врати старата цена

Цената за сместување и исхрана во студентските домови во Скопје ќе биде вратена на стариот износ и ќе изнесува 3645 денари, соопштија од Државниот студентски дом – Скопје.

„Државниот Студентски Дом „Скопје“ – Скопје на седницата на Управен Одбор одржана утринава а по претходна координација со Министерството за Образование и Наука и министерот Јетон Шаќири донесе одлука за враќање на цените за сместување и исхрана на студенти, односно цената од 3.945,00 денари се враќа на 3.645,00 денари, исто како претходните години, се наведува во соопштението.

Оттаму наведуваат дека при покачувањето на цените за сместување и исхрана биле земени во предвид сите трошоци на ДСД кои како што велат се значително поголеми и не е прекршена ниту една процедура.

По реакцијата на студентите за покачените цени одлучено е тие да се вратат на старите суми, а дополнително да се бара решение за нормално функционирање на студентските домови, истакнуваат од овој студентски дом.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content