СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Стартува откупот на тyтyнот

Tри откупувачи од денеска стартуваат со преземање на годинешната реколта на тутунот. Условите за старт на откупната кампања, според најавите, ги исполниле Тутунски Комбинат Прилеп, Пашоски и Алијанса, а наредниве денови започнуваат со откуп и останатите компании. Вкупно 10 откупувачи ќе стават на располагање 223 ваги за проценка на производството.

Со анекс на договорите новите цени ќе изнесуваат за прва класа 300 денари за кгр, за втора класа 240 денари, за трета класа 180 денари и за четврта класа 100 денари, што е зголемување за 20 отсто во споредба со првично направените договори.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content