СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

ССМ објави колку чинела синдикалната минимална кошничка во декември

Синдикалната кошница за декември чини 33.697 денари, објави Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

За исхрана и пијалоци се трошат 14.078,27 денари или 41,78 отсто, на домување 10.817,34 денари или 32,10 проценти, на хигиена 2.386,07 денари или 7,08 отсто, на превоз 2.464,22 денари или 7,31 процент, на облека и обувки 2.159,41 денари или 6,41 отсто, на култура 1.066,79 денари или 3,17 отсто, а на одржување на здравје 724,8 денари или 2,15 проценти. Просечната исплатена нето плата во октомври 2020 година изнесуваше 27.899 денари.

Во ноември висината на минималната кошница била 33.742 денари што е за 3.874 денари или околу 63 евра повеќе во однос на две минимални плати и покажува дека две минимални плати не се доволни за да ги покријат основните месечни трошоци на едно четиричлено семејство.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content