Спремете се! 2021 ќе има експлозија од нови технологии

32

Интернетот е нашиот главен извор на забава и информации, неопходна алатка за работа и учење, а компјутерите и мобилните телефони се уреди без кои не можеме да замислиме ниту еден ден.

Но, 2020 година ја одбележаа неколку работи – забрзана дигитализација на компаниите, работа и учење на далечина, поплава од лажни вести и бројни сајбер напади.

 

И што не чека во 2021 година? Ако 2020 година нè научи на нешто, тоа е дека е неблагодарно да се предвидува. Бидејќи сите тие планови што ги имавме на крајот на 2019 година и се однесуваа на 2020 година веројатно паднаа во вода. Сепак, подучени токму на таа 2020 година, можеме да посочиме неколку работи што ќе не следат во 2021 година.

Работата од дома нема да исчезне толку брзо

Ако мислевте дека вакцината е џокер што ќе го врати светот во нормала, не сте во право. Да, вакцината ќе ни овозможи полека, со текот на времето, да започнеме да живееме нормално, но нема да биде брзо и одеднаш. Така, не можеме да очекуваме враќање во канцелариите на некој точен датум. Повеќето компании откриле дека нивните вработени можат да функционираат исто толку добро (а во некои случаи дури и подобро) ако работат од дома. За некои компании, ова се покажа како финансиски исплатливо, па затоа тие одлучија дека нивните вработени, ако не сакаат, повеќе да не доаѓаат во канцелариите. Другите се повеќе склони кон хибриден режим – неколку дена од дома, неколку од канцеларијата. Се разбира, сè зависи од завршената работа. Бидејќи, илузорно е да се очекува хирург или полицаец да работи од дома, но преведувач или вработен во службата за клиенти може.

Затоа, може да се претпостави дека во 2021 година, ќе бидат популарни разни апликации и програми за соработка, видео конференции, VPN, но и бројни апликации за разговор кои станаа главниот канал за комуникација за многумина. Кој знае, можеби некоја друга апликација особено ќе не изненади.

Технологијата ќе продолжи да се развива

Иако во 2020 година големите технолошки компании малку забавија со развојот и воведувањето на нивните нови уреди, тоа не значи дека тие престанаа да работат. Во 2021 година, очекуваме силна пенетрација на квантниот компјутер на сцената, особено во областа на облак компјутерството. На пазарот има се повеќе играчи кои интензивно работат на развој на квантен компјутер кој може да излезе од рамката на лабораторијата и да премине во светот на комерцијална употреба. Точно 2021 година може да биде годината кое тоа ќе се случи.

3Д-печатењето се покажа како исклучително корисно за време на пандемијата. Да се ​​потсетиме само на голем број големи и мали компании кои отпечатија заштитни визири за медицинските работници, но исто така и во отсуство на вистинска медицинска опрема, вентили за респиратори. Во 2021 година, тие би можеле повторно да се вратат на својата „основна дејност“ и да најдат нови корисници и клиенти меѓу луѓето кои се уверија во нивните можности.

Ние веќе споменавме на дигитализација на компаниите и државите за време на пандемијата. Ова треба и мора да продолжи во 2021 година. Можеби не со исто темпо, но дефинитивно со иста цел – да го трансформираат нивниот бизнис и со тоа да го олеснат и забрзаат.

Вештачката интелигенција и машинското учење сигурно ќе им помогнат во ова. 2020 година покажа колку животот може да се олесни со употреба на вештачка интелигенција и машинско учење, што може да анализира големи количини на податоци за многу кратко време. Но, тоа не значи дека ќе дозволиме вештачката интелигенција да владее со нашите животи во 2021 година. Ова бара усвојување на широк пакет правила кои би управувале со целото поле на вештачка интелигенција. Затоа, човекот уште долго ќе биде тој што ќе ги донесе конечните одлуки.

Безбедност, безбедност, безбедност

Бројните кампањи за малициозен софтвер кои се појавија по пандемијата, уште еднаш покажаа колку е клучна сајбер безбедноста во денешниот свет, кога нашите животи ги води технологијата. И во 2021 година, сајбер безбедноста ќе стане уште поважна, токму поради дигитализацијата на животот и бизнисот. Компаниите ќе треба да развиваат или купуваат безбедносни решенија доколку сакаат нивните вработени да работат трајно од дома. Во спротивно, тие ризикуваат милионски штети како резултат на еден невнимателен клик на еден од вработените. Само погледнете што се случи со Твитер во 2020 година и сè ќе ви биде јасно.

Но, не е во прашање само сајбер безбедноста. Тука е и безбедноста на информациите, односно борбата против лажните вести и ширењето на малициозни содржини на социјалните мрежи. Знаевме и пред пандемијата дека ова е проблем. Точно 2021 година може да биде пресвртницата кога сите ќе се справат со овој проблем. Земјите ширум светот веќе усвоија или ќе усвојат нови правила на игра, кои првенствено важат за социјалните мрежи. Тие ќе мора да играат клучна улога и да го запрат ширењето на лажни информации, да бидат поостри кон оние што ги шират, но и да сторат се што е во нивна моќ да го запрат таквото ширење. Дали ќе функционира? Ќе видиме.

Што друго се подготвува?

Кога станува збор за електрониката за широка потрошувачка, како што се паметни телефони, 2021 година ќе биде одбележана со една буква и еден број – 5G. Ова е година кога комерцијалните 5G мрежи треба да се активираат ширум светот и да овозможат „револуција“ во користењето на Интернет. 5G мрежата или технологијата вклучува уреди што ја поддржуваат оваа технологија. Иако видовме во 2020 година дека производителите особено ја потенцираа оваа можност, во 2021 година таа треба да стане вообичаена. Значи, клиентите повеќе не треба да размислуваат дали сакаат да купат уред што поддржува 5G или не, но тој треба да стане „стандардна опрема“. Дали ќе можат целосно да ја искористат технологијата 5G зависи пред се од тоа дали таквата технологија ќе биде достапна во нивната земја или област каде што живеат и под кои услови.

Ние веруваме дека, со смирување на пандемијата, уште неколку технологии и трендови кои се скриени во моментов, ќе се појават во центарот на вниманието.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content