СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на 32. Олимписки игри во Токио.

Дејан Георгиевски, таеквондо – категоријата +80 килограми
Арбреша Реџепи – џудо категорија 52 килограми
Миа Блажевска Еминова – пливање, на трката на 100 метри
Филип Деркоски – пливање, 400 метри
Борјан Бранковски – спортско стрелаштво 10 метри
Пулексенија Јованоска – карате, кати
Јован Стојоски Јован – атлетика, трка на 400 метри
Магомедгаџи Нуров – борење слободен стил, 97 килограми.

Олимпијадата предвидено е да трае до 8. август.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content