СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Соопштение од црковните храмови во Прилеп за сите кои слават Св. Никола

Соопштение од црковните храмови Св. Кирил и Методиј (Параклис) и Св. Петка (Точила).

“Браќа и сестри во Христа, наши прилепчани. Поради корона кризата и запазување на мерките и протоколите, пропишани од здравствените работници, ве известуваме дека оваа година, ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА, ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКВА, како би се запазиле сите безбедносни мерки. Она што беше пракса во домовите на верниците, овој пат ке биде во Божјиот дом – Црквата. За да се избегне било какво групирање, веднаш по доаѓањето во црква, ќе се прережува лепчето посветено на светецот на вашиот дом од страна на вашите парохиски (реонски) свештеници. НА 17 И 18 ТИ, ЧЕТВРТОК И ПЕТОК : СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ ПАРАКЛИС И СВЕТА ПЕТКА ТОЧИЛА ОД 07-17 ЧАСОТ. Нека ни се за многу години и на помош, заштитниците на нашите домови и семејства, и заштитникот на нашиот град Прилеп во ликот на светителот од куќната слава, Светиот Николај чудотворец”.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content