СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

СОНК стапува во генерален штpajк

Пропаднаа преговорите за поголеми плати во образованието меѓу претставниците на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Владата. Минатата среда се одржа последната средба во Владата каде што било констатирано дека преговорите се неуспешни. Јаким Неделков, првиот човек на СОНК, вели дека Владата ништо не прифатила, односно ништо не им дала како предлог или опција – објави порталот “ФАКУЛТЕТИ.МК”

СОНК бара минималната плата во државата да биде основица за пресметка на плата по коефициент на сложеност. Според таа пресметка, нето-плата на наставник би требало да биде 43.000 или 44.000 денари.

По неуспешните преговори, се подготвува генерален штрајк во образованието, ученичките и студентските домови, високото образование, културата и во градинките.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content