СОБРАНИЕТО ОДЛУЧИ: Маска задолжително и на отворено, а дома примање само по 4 гости

5

Измените се задолжително носење на заштитни маски на отворено и контрола на домовите.

Оваа мерка стапува на сила по објавување во Службен весник, но веројатно претходно Владата треба да објасни како истата ќе се применува во домовите.

 

Институтот за јавно здравје дневно ќе прави до 1000 тестови, 150 повеќе од досегашните, вели Филипче!

Од денеска, со отворањето на уште едно приемно одделение во ИЈЗ ја забрзуваме процедурата за земање на тестови за ковид-19.

Пунктот ќе работи секој ден од 7.30 до 14 часот за земање брисеви, а од 18 до 20 часот за подигнување на резултатите.

Епидемиолошката служба ќе биде ангажирана во две смени, а ќе бидат креирани и дополнителни термини за тестирање во системот МојТермин.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content