СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Се зголемуваат цените на бензините и на дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,17 % во однос на Одлуката од 27.12.2021 година.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 како и на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,850 денари за килограм и сега ќе изнесува 40,210 денари за килограм.

Од 4.1.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС – 95 75,00 денари за литар

Моторен бензин Еуросупер БС – 98 77,00 денари за литар

Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 65,50 денари за литар

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 65,50 денари за литар

Мазут М-1 НС 40,210 денари за килограм

Во изминатиот седумдневен период сите референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување кај бензинот за 4,218 %, кај дизелот за 3,934% , кај екстра лесното масло за 4,093 % и кај мазутот за 3,052 %.

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0, 217 % .

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content