СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Сенароден протест пред Собранието – Ултиматум, НЕ Благодарам

За денеска точно напладне е закажан нов протест пред Собранието.

Од „Ултиматум, не благодарам“ ги повикуваат граѓаните мирно и достоинствено да излезат на сенародниот протест против, како што велат, понижувачкиот предлог за Македонија.

-Масовно да излеземе и да кажеме НЕ за предлогот кој се прифаќаат сите бугарски услови. Власта е должна да го слуша гласот на народот кој е против ваков ултиматум со кој се бугаризираат македонскиот идентитет, јазик и историја. Да излеземе и достоинствено да кажеме „Ултиматум – Не благодарам“, велат од „Ултиматум, не благодарам“.

Инаку, денеска во 13:30 часот пред пратениците во Собранието ќе се најде францускиот предлог, а седницата беше закажана откако Владата до Парламентот испрати дел од документите поврзани со предлогот.

Половина час пред почетокот на оваа седница обраќање во законодавниот дом ќе има претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content