СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Светски ден на книгата

Книгите се сила за справување со современите предизвици, за разбирање на политичката и економската реалност и за борба со нееднаквостите и дезинформациите.

Раскажувањето приказни е неверојатно ефикасна алатка за едукација на помладите генерации, вели Одре Азуле, генерална директорка на УНЕСКО, во годишната порака по повод Светскиот ден на книгата и авторското право – 23 Април.

„Во ова време кога многумина од нас работат од дома, се самоизолираат и се оддалечуваат од социјално ниво, читањето има навистина важна улога во одржувањето на нас поврзани со другите и внимавањето на нашето ментално здравје. Исто така е одлична можност да уживате во прекрасно споделено искуство со вашите деца, па зошто да не се вклучите во Читањето час (7-8 часот на 23 април) и да го приближите целото семејство да чита заедно? Без разлика дали секоја ја читате својата книга, читате на деца пред спиење или слушате аудио книга додека ја подготвувате вечерата, поминете го овој час со книга. Фотографирајте и споделете го на социјалните медиуми користејќи го #ReadingHour за да видите што читаат другите и се придружуваат на прославата“, велат од World Book Day.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content