СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Свежото време погодно за прибирање на родот во земјоделството

Останува проблемот со подготовките на почвата за раните есенски сеидби кои скоро е и невозможно да се изведаут, особено на незаорани стрништа.

Намалување на температурите кои се невообичаени за овој период од годината, ќе им годат на земјоделците за прибирање на родот во градинарството на отворено, жетвата на пченката, добирањето на тутунот и неговото сушење, бербата на грозјето и овошките од средностасните сорти, велат агрометеоролозите од УХМР.

Влажниот бран, пак, што ја зафати земјава нема да го реши проблемот со сушата зашто недостасуваат многу повеќе врнежи. Но, полека се губи и потребата од наводнување ако се земе предвид дека вегетацијата е при крај, па и потребите од вода се намалуваат.

Останува проблемот со подготовките на почвата за раните есенски сеидби кои скоро е и невозможно да се изведаут, особено на незаорани стрништа. Сите овие работи на отворено ќе почекаат некои нови подобри временски услови, пред се со врнежливи денови, истакнуваат агрометеоролозите.

На пчеларите им се препорачува да вршат поинтензивна прихрана со течна храна и да ги спроведуваат сите останати, вообичаени подготовки за зазимување на пчелните семејства.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content