Реизборот на Пендаровски е далеку од сигурен

21

Според бугарските медиуми реизборот на Стево Пендаровски е далеку од сигурен, тие објавуваат дека анкетите во најголем дел претпоставуваат дека Гордана Силјановска-Давкова ќе води во првиот круг. Што и да се случи во вториот круг, борбата ќе биде поспорувана од онаа што ја доби Пендаровски во 2020 година.

Претходните избори беа судир меѓу тројца кандидати – на Пендаровски и на Силјановска-Давкова им се придружи и етничкиот албански интелектуалец Блерим Река. Но, тој беше кандидат на „Беса“ и на Алијансата на Албанците, кои и тогаш беа во опозиција; Демократската унија за интеграција (ДУИ) не постави кандидат, а најголем дел од гласовите на нејзините гласачи отидоа за Пендаровски.

Сега коалицијата ВЛЕН (на македонски во превод „Вреди“ или „Заслужува“, дава најави дека по претстојните парламентарни избори може да работи со ВМРО-ДПМНЕ, партијата зад Силјановска, а помошта од ДУИ за Пендаровски може да дојде дури во вториот круг.

Некои студии гледаат еднакви шанси, други – победа на Силјановска.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content