Регистрирани се 18 случаи на злоупотреба на европски средства во Македонија

17

„Европската канцеларија за борба против измами ОЛАФ истражува 18 случаи на измама и злоупотреба на европски пари во Македонија, тоа е една половина од сите измами во земјите од Западен Балкан.

Бројката на случаи ја потврди и евроамбасадорот во земјава.

Наместо кај граѓаните и компаниите европските средства очигледно завршувале во нечии џебови, тоа не можело да помине без знаење од власта. Не е возможно да има 18 случаи на злоупотреба на европски пари, а никој од власта да не знае за тоа.

Врв на мизерија се изговорите на власта дека не знаат што се случува, а од Брисел и Вашингтон алудираат на огромни криминали и злоупотреби.

Го повикуваме ЈО да не чека на ЕУ, туку веднаш да отвори истраги, а власта да не ги мачи граѓаните и да распишр избори. Со секој поминат ден на власт на СДС и ДУИ Македонија повеќе тоне“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content