СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Регистрирана прекумерна сеча на букова шума

Алармантна ситуација со прекумерната сеча на дрва во месноста Широки дол во атарот на беровското село Владимирово.

Мештани информираат дека појавата е најизразена под врвот на планината Готен, каде ШТО се исечени буки стари над 150 години.

Овој дел, поточно на 5 километри пред Широки дол го красеше прекрасна бука, стара повеќе од 150 години, каде сите луѓе поминуваа и застануваа, некои да одморат, да каснат нешто и да наполнат вода од блискиот извор, кој се наоѓа под самата бука во месноста Кушово кладенче. Сега белегот на овој дел поточно буката е исечена, а целото место е опустошено и огрозено, информираат локални жители.
Реагираат на екипите кои според нив не се од Малешевијата и сечат шума на ова место, каде на секои 15 минути паѓаат буки.
Секој ја знаеше оваа прекрасна бука и ловџии и планинари и сточари и туристи, за кои дрвото беше симбол слично како Мекиците на Стража по патот накај Охрид, велат жителите.
Случајот е пријавен до надлежните од каде очекуваат да се испита ситуацијата и да се казнат сторителите.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content