СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Ранливите групи граѓани ќе добијат вакцина против сезонски грип

Со 60 илјади вакцини против сезонски грип ќе бидат опфатени сите возрасни групи кои се таргет на Министерството за здравство, изјави ресорниот министер Беким Сали.

За првпат по неколку години имаме навремена набавка на вакцини за сезонски грип. Имаме околу 40.000 вакцини што ги набави Министерството за здравство и 20.000 се донации од организацијата ПиВи. Годинава продолжуваме со динамиката од минатата година, со 60 илјади вакцини, ќе бидат опфатени сите возрасни групи кои секоја година се цел на Министерството за здравство. Станува збор за пациенти над 65 години, трудници, деца до шест години, пациенти со хронични заболувања – рече Сали, одговарајќи на новинарски прашања при посетата на Универзитетскиот институт за радиологија – Скопје, каде беше пуштен во употреба нов најсовремен ангиографски систем за интервентни радиолошки процедури.

Министерсот упати апел граѓаните од овие ранливи категории да почнат со пријавување во системот за закажување вакцинација.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content