СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Работниците со ниски примања ќе добијат субвенции за одмор

И оваа година ќе има субвенции за работниците со ниски примања. Со 15.000.000 денари ќе се субвенционираат работниците со ниски приходи за да одат на одмор.

Ова денеска го најави министерот за економија, Крешник Бектеши.

Претходната година имавме над 12.000.000 денари определени за оваа програма заедно со ваучерите кои ги доделивме за домашен туризам, а оваа година согласно буџетот на Министерството  одлучивме да одиме со 15.000.000 денари за првиот дел на годината. До крајот на годината, ако се искористат сите пари ќе најдеме други можности и внатре во Министерството за економија, но и преку потенцијален ребаланс на Буџетот на државата да ги надополниме средствата доколку се реализираат 100 процентно, рече Бектеши.

Минатата година се искористени  70 отсто од парите за субвенции за годишен одмор и за  ваучери за домашен туризам. Со оваа мерка треба да му се помогне на туристичкиот сектор кој е во криза поради пандемијата  на коронавирусот. Целта е да им се помогне и на ранливите категории на граѓани.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content