СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Пpoтecтиpaaт вpaботените во Упpaвата за матични книги: Од денеска нема ниту закажyвање на cвадби, нитy вадење докyменти

Незадоволни од неусогласувањето на платите со минималната, се и вработените во Управата за матични книги, кои токму поради оваа и две други работи денеска започнаа со протест.

Ова значи дека, од денеска граѓаните нема да може да вадат извод од родени, да се запишуваат починати лица, да се издаваат реченија за слободна брачна состојба и венчаници. Исто така, нема да биде во фунцкија и електронската нарачка на документите.

Исто така, покрај тоа што бараат линеарно покачување на платата, вработените во Управата за водење матични книги бараат да се донесе колективен доковор за вработените во УВМК и да се зголемат платите за 30 проценти. Велат дека се спремни за договори.

Околу 500 вработени бараат да им бидат признаени звањата и да работат на позиции соодветни на искуството и образованието, а не како што е сега, сите независно од звањето да работат иста работа.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content