СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

„Протече“ нова серија тајни документи: САД не им веруваат ниту на сојузниците

Според NYT, Вашингтон не верува никому, дури ни на своите сојузници, бидејќи последните тајни документи на Пентагон што протекоа во јавноста покажуваат „не само дека Американците имаат разузнавачка моќ да навлезат во руските воени и безбедносни структури, туку тие ги шпионираат и самите Украинци и, да речеме, Јужнокорејците“.

„Сега има сомнежи меѓу сојузничките земји за способноста на Вашингтон да ги чува своите тајни“, пишува весникот, додавајќи дека се чини дека САД ги шпионираат, не само Украина, туку и важните сојузници како Израел и Јужна Кореја.

Според американски официјални лица, американското ФБИ во петокот започнало истрага за изворот на протекувањето, пишува весникот. Висок американски функционер изјави за Њујорк Тајмс дека протекувањето претставува „големо нарушување на разузнавањето“. Протечените документи се чини дека се легитимни разузнавачки информации, но барем еден од документите е изменет од оригиналот, изјавија официјални лица.

Претходно денеска, Њујорк Тајмс, цитирајќи официјални претставници запознаени со ова, објави дека е објавена нова серија доверливи документи за Украина, Кина и Блискиот Исток.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content