СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Продолжува штрајкот во јавниот сектор пред министерството за финансии

Продолжува штрајкот во јавниот сектор за денеска е најавен протест на ССМ пред Министерството за финансии.

Сојузот на синдикати на Македонија барајќи линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор.

Вчера ССМ организираше протестен собир пред зградата на Владата, во рамки на активностите од генералниот штрајк.

Штрајкот ќе се одвива секој ден од 10 до 11 часот, така што вработените во јавниот сектор во тој период ќе го прекинат работниот процес и ќе излезат надвор, а само десет проценти од нив ќе работат онаму каде што е потребно за итни случаи.

Од владата велат дека треба да се зголемат платите, но велат дека мора да се најде одржливо решение, а не проблемите да се решаваат со моментални решенија.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content