СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Природен чистач на вашиот црн дроб

Црниот дроб е еден од најважните органи во телото, а брзата храна и преработените намирници оставаат последици на неговото функционирање.

Црниот дроб е важен за општото здравје. Неговата работа е да ја преработува храната, мастите и да ги елиминира токсините и другите штетни материи кои ги внесуваме. Кога овој орган не функционира како што треба, последици трпат и сите други органи во телото, па е исклучително важно да поведете сметка за здравјето на црниот дроб. Црниот дроб може да се нарече чистач на организмот, но и на него му е потребно повремено чистење.

Затоа е добро од време на време да направите мала детоксикација, со цел вашиот црн дроб да функционира подобро. Овој сок ќе ви помогне во тоа.

 

Потребно ви е:

125 гр свежа зелка, 1 лимон, 25 гр целер, 250 гр свежи крушки, парче ѓумбир од 2 см, 500 мл вода, 4-5 листови нане.

Подготовка:

Крушката, зелката, целерот и ѓумбирот исецкајте ги на парчиња, па ставете ги во блендер и прелијте ги со чаша вода. Вклучете го блендерот и добро мешајте. Потоа додадете го цедениот сок од лимонот, остатокот од водата и нането. Се добро измешајте, па сервирајте во стаклени чаши.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content