СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Прилепчани денеска ги исполнија црковните храмови за првиот Акатист во велигденските пости

Во првиот петок од Великиот Велигденски пост во храмот св. Кирил и Методиј – Параклис, се отслужи Големо повечерие на кое се читаше акатистот посветен кон Пресвета Богородица и се освети петтолебие за здравје и спасение на верниот народ.

Потоа се одржа првото предавање во овогодишниот циклус од предавања кое беше посветено за ПРОСТУВАЊЕТО, благодарност до теологот АНДРЕЈ ИВАНОСКИ.

Благодарност до верниот народ, свештеното братство за присуството на предавањето, воедно и повик до сите прилепчани да ни се придружат следниот акатист наредниот петок, со ново предавање на нова тема – стои во соопштението од овој црковен храм.

Храбра наша Војвотко победоносна,
ние, слугите Твои од зло избавени,
песни пофални Ти воспеваме, Богородице.
Но Ти, Која крепост имаш непобедлива,
од секоја беда ослободи не, да повикуваме:
Радувај се, Невесто Неневестна!

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content