Прилепските џудисти од “Сеишин” меѓу најдобрите на силниот меѓународен турнир “Скопје Опен 2024”

239

Вчера (11.05.2024) во Скопје се одржа Меѓународниот турнир во џудо за помлади пионери, пионери и кадети “Скопје Опен – 2024”. Турнирот беше во организација на ЏК Ипон- Скопје, а на истиот настапија околу 240 џудисти од 19 клубови и 8 држави. ЏК Сеишин-Прилеп настапи со вкупно 25 џудисти, кои освија 26 медали (12 златни, 5 сребрени и 9 бронзени), бидејќи дел од спортистите настапија и во повозрасна категорија.

Резултати поединечно:

Помлади Пионери-ки
1. Пупаловиќ Дила 1 во место
2. Ѓорѓиоска Софија 1 во место
3. Ајла Јеина 1 во место
4. Николоска Матеја 1 во место
5. Димески Арсениј 1 во место
6. Игнески Александар 1 во место
7. Стојковска Тамара 2 ро место
8. Пупаловиќ Елдина 2 ро место
9. Јовеска Бисера 3 то место
10. Ацески Ване 3 то место
11. Стрезоски Владан 3 то место
12. Конески Марио 3 то место
13. Мојсоски Леон 3 то место

Пионери-ки
1. Џагадуроски Немања 1 во место
2. Ацески Марко 1 во место
3. Мантароски Благојче 1 во место
4. Ангелески Јана 1 во место
5. Илиоска Тамара 1 во место
6. Илиоска Теодора 1 во место
7. Нанески Дарио 2 ро место
8. Василески Марко 2 ро место
9. Пупаловиќ Дила 3 то место
10. Ацески Ратко 3 то место
11. Илијоски Димитар 3 то место

Кадети-ки
1. Илиоска Теодора 2 ро место
2. Стојановски Михаил 3- то место

Одлични борби кај кадетите прикажа и Џагадуроски Борис но поради полесна повреда не ги продолжи борбите понатаму.
ЏК Сеишин-Прилеп е прогласен за НАЈУСПЕШЕН КЛУБ во категорија ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ-КИ за што е освоен ПЕХАР.
Клубот продолжува со подготовки за наредните натпревари на Меѓународен план.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content