СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Прв училиштен час за 660 првачиња во Прилеп

Во 10 основни училишта во прилепската општина денеска за првпат го започнаа своето образование 660 првачиња. Од општина Прилеп информираат дека 1.250 ученици ќе следат настава со физичко присуство, од кои најголемиот дел од прво до трето одделение, а останатите во четврто и петто каде има услови за настава со физичко присуство, во кои се вклучени и паралелките за ученици со посебни потреби.

Во прилепските основни и средни училишта настава ќе следат вкупно 10.340 ученици, од кои 6.546 во основно обвразование, а 3.133 во средно, во најголем дел онлајн, информираат од општината.

 

Во одредени училишта се користат старите комјпутери, а во тек е тендер за набавка на 101 статичен компјутер и на 120 лаптопи.

Инаку, општината инвестирала околу 15 милиони денари во инфраструктурата пред почетокот на новата учебна година.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content