СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Првиот супервелеслалом во сезоната за Софија Гоџа

Италијанската скијачка Софија Гоџа денеска славеше во супервелеслаломот од Светскиот куп во Сент Мориц, Швајцарија.

Гоџа победи во првиот супервелеслалом сезонава со време од 1:16,63 минути.

Второто место и припадна на Корнелија Хутер од Швајцарија, која заостануваше 0,95 секунди од победничката, додека нејзината сонародничка Лара Гут-Бехрами беше трета со 1,02 секунди зад Италијанката.

Меѓу првите пет се најдоа Американката Микела Шифрин и Италијанката Федерика Брињоне.

Во генералниот пласман, во Светскиот куп лидер е Шифрин со 520 бодови, втора е Петра Влхова од Чешка со 391, а трета Гут-Бехрами со 385 бодови.

Во сабота во Сент Мориц на програмата е трката во спуст, додека во недела ќе се вози уште една трка во супервелеслалом.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content