СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Почнува масовната вакцинација во Прилеп

Во Прилеп започна масовната вакцинација во спортската сала на СОУ „Ѓорче Петров“.

Денеска и утре ќе бидат вакцинирани по 500 граѓани со вакцината на Астра Зенека, а во четврток ќе се знае која вакцина ќе пристигне и колкава ќе биде бројката на пациенти кои дневно ќе бидат имунизирани. Капацитетот на објектот е 1.000 граѓани дневно.

Пунктот во Здравствениот дом каде се вакцинираа постарите граѓани е затворен и ова е единствен вакциналне пункт во градот. Оние граѓани кои досега примиле прва доза на вакцина во пунктовите во Битола и Кавадарци ќе мора таму да ја примат и ревакцината, а не во Прилеп.

 

„Граѓаните кои што се вакцинираа со прва доза во Битола или Кавадарци потребно е втората доза да ја примат на тие пунктови, бидејќи тука имаме граѓани кои што пред 3 недели добија вакцина со Синофарм и само нивната ревакцина ќе биде тука. Сите други граѓани да се упатуваат таму каде што примиле прва доза“, истакна Кети Смилеска, директор на општа болница Прилеп.

Надлежните повторно упатија апел за што помасовна вакцинација.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content