СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Почнува културната манифестација „Светлото на Гонџе“

Одделот за наследство на Гонџе Бојаџиу – Мајка Тереза при Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Скопје, од денеска до 5 септември, ја организира културната манифестација „Светлото на Гонџе“.

На скопскиот плоштад (пред спомен -плочата на темелите на куќата на Мајка Тереза), денеска на 111 -годишнината од раѓањето на Гонџе Бојаџиу – Мајка Тереза, ќе се одржи свечена Академија, на која ќе се промовира елаборатот на албански, македонски и англиски јазик „Нашата светица под заштита на државата“.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content