Почна новогодишното украсување на Скопје

9

Според најавите, главниот град ќе биде украсен и ќе се светне во новогодишни бои за една недела. Покрај Плоштадот Македонија, украсени ќе биде и главните улици и булевари низ градот. Годинава нема да се организира новогодишната манифестација „Винтерленд“, ниту ќе има прослава за дочек на Нова година.

Тендерот за новогодишно украсување на градот чини 200.000 евра градоначалникот Петре Шилегов го отфрли барањето на опозицијата за пренамена на парите, со образложение дека во време на пандемија со новогодишната атмосфера ќе се врати надежта и насмевките на лицата на граѓаните, особено на децата.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content