СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Потврдени 977 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 977 нови случаи на коронавирус, а починаа 31 лице. Оздравени се 843 заболени, соопшти Министерството за здравство.

Направени се 2.930 тестирања, а најголем број случаи се потврдени во Скопје-503, Битола-67, Куманово-55, Прилеп-45 и Тетово и Охрид по 40.

Во другите градови состојбата со нови случаи е следна: Дебар-1, Штип-14, Струга-32, Велес-29, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-4, Берово-1, Валандово-1, Виница-5, Делчево-3, Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-22.

 

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 843 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-279, Куманово-43, Дебар-6, Штип-42, Прилеп-32, Тетово-79, Велес-35, Битола-65, Охрид-1, Кавадарци-15, Гостивар-49, Гевгелија-14, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-12, Кочани-25, Пробиштип-13, Демир Хисар-6, Македонски Брод-1, Берово-6, Валандово-5, Кратово-10, Свети Николе-3, Кичево-36, Ресен-10, Неготино-11.

Починати се 31 лице, седум пациенти од Скопје (74, 78, 82, 51, 38, 60 и 64), двајца од Куманово (76 и 67), еден од Дебар (71), двајца од Штип (62 и 67), двајца од Прилеп (78 и 78), двајца од Тетово (72 и 76), двајца од Велес (78 и 78), четири пациенти од Битола (71, 87, 44 и 67), три од Охрид (65, 78 и 78), еден пациент од Кавадарци (72), еден од Гевгелија (56), тројца од Кичево (47, 68 и 53) и еден пациент од Неготино (74).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 48.613, бројката на оздравени пациенти е 28.646, на починати е 1.376, а бројот на активни случаи изнесува 18.591.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content