Потврдени 166 нови случаи на коронaвирус во Македонија, нема починати пациенти

9

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа нема починати лица од коронавирусот, а потврдени се 166 нови случаи. Оздравени се 224 пациенти.

Од МЗ информираат дека се направени 1.756 тестирања, а најголем број од новите случаи повторно се од Скопје – 46.

Следат Куманово со 17 нови случаи, Штип – 13, Прилеп – 12 и во Тетово 11 нови случаи.

Во останатите градови, состојбата со нови случаи е следна: Дебар – 3, Струга – 4, Велес – 3, Битола – 4, Охрид – 2, Кавадарци – 2, Гевгелија – 2, Струмица – 3, Крива Паланка – 2, Радовиш – 2, Кочани – 7, Пробиштип – 1, Македонски Брод – 2, Пехчево – 6, Берово – 4, Виница – 3, Делчево – 12, Кратово – 2, Свети Николе – 3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациенти од: Скопје – 59, Куманово – 34, Дебар – 28, Штип – 15, Прилеп – 6, Тетово – 6, Струга – 6, Велес – 4, Битола – 1, Охрид – 6, Кавадарци – 6, Гостивар – 17, Радовиш – 1, Кочани – 1, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 7, Македонски Брод – 6, Берово – 2, Виница – 7, Делчево – 1, Свети Николе – 1, Кичево – 4, Неготино – 5.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.762, бројката на оздравени пациенти е 11.965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.191.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 44, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 позитивни деца, 4 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 22 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107 , позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content