СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Полицијата врши претреси во домовите на осомничени за скандалот онкологија

Вечер.мк дознава, дека полицијата од утринава врши серија претреси на повеќе локации во објекти на лица за кои постојат сомненија дека се дел од аферата Диво месо, познат во јавноста како скандал онкологија.

Претресите се прават во домовите на лицата за кои постојат сомненија дека учестувале во злоупотребите на Клиниката за онкологија.

Станува збор за најголемата здравствена афера во која се вклучени вработени на клиниката за онкологија, кои наместо да ги лекуваат пациентите, им давале физиолошки раствори, а лековите ги препродавале на црниот пазар.

Во септември обвинителството отвори предистрага, која до ден денес нема никаков епилог.

“Злоупотребите на Клиниката за онкологија се пораз на целиот државен систем и значат не само повреда на правата на пациентите, но и непочитување на основните етички принципи во вршење на здравствената дејност, како и прекршување на основното човеково право на живот. Оние кои правеле злоупотреби со цитостатици и ги ставиле во опасност човечките животи, треба да понесат не само политичка туку пред се кривична одговорност.

Изразуваме голема загриженост во однос на вознемирувачките информации изнесени во медиумите за наводни злоупотреби со цитостатици на Клиниката за онкологија и радиотерапија, реагираа од Лекарската комора откако МВР и Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје влегоа во оваа здравствена установа за да направат претрес во септември во рамки на предистрага.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content