СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Покана од храмот Св. Петка до верниците за престојниот празник

Литургија и паниxида за хероите од Карпалак на празникот Св. Петка во прекрасниот храм во Прилеп

-Почитувани верници, браќа и сестри во Христа,

По повод храмовата слава а во светлината на преданието, од нашите предци нам предадено, на ден 08.08. 2022 година (понеделник) Ве покануваме заедно да го почувствуваме духот на вековното православно чествување и да го прославиме празникот посветен на нашата закрилничка и молитвена застапничка пред Христа, св. преп. мчца. Параскева (Петка) Римјанка, а во сеќавање на нејзиниот живот кој претставува поука и пример за исполнување на Евангелието.

Молитвеното чествување ќе започне со празнична вечерна богослужба во недела (07.08.2022) со почеток во 18:00 часот.
Чествувањето ќе продолжи во недела 08.08 2022, со Архиерејска богослужба која ќе се одржи под отворено небо, односно во дворот пред храмот, а со Божествената Литургија ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар.

По завршувањето на Литургијата ќе се одржи панихида за молитвен спомен на бранителите кои загинаа на Карпалак.
Со почит,

в. д. старешина протоереј Љупче Петрески со свештенството и настојателството при храмот „Св. преп. мчца. Параскева (Петка) Римјанка“ – Точила

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content