Погледнете ја листата на топ-25 најпривлечни туристички знаменитости во Европа

25

На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства. Списанието „Травел & лејжр“ (Travel & Leisure), со мрежа од стотици објавувачи и фотографи ширум светот, редовно на своите читатели им овозможува увид во најдобрите места за туризам, престој, јадења, истражување… На топ-листите, покриени се големи и мали градови, докажани дестинации, плажи и езера, планини и долини, национални паркови, можности за крстарења, врвни гастрономски искуства.

Следи новата листа 25 најубави места за посета во Европа:

– Вила „Руфоло“ во градот Равело, Италија;
– Плажата Егремни, Лефкада, Грција;
– Палатата „Пена“, Синтра, Португалија;
– Островот Госпа од Шкрпјела, Црна Гора;
– Бриж, Белгија;
– Опатија на Пресвета Богородица од Сенанк, Гордес, Франција;
– Португалскиот остров Сао Мигел, од архипелагот Азури;
– Кеукенхоф, Лисе, Холандија;
– Шато де Шамбор, во долината на Лоара, Франција;
– Националниот парк Плитвички Езера, Хрватска;
– Колосеумот во Рим, Италија;
– Лапонија, Финска;
– Сан Фрутуозо, Италија;
– Островот Скај, Шкотска;
– Хотелот „Сељаландсфос“ во Хволсволур, Исланд;
– Црковниот храм „Ла саграда фамилија“, Барселона, Шпанија;
– Замокот „Нојшванштајн“ во Швангау, Германија;
– Гејрангерфјорд, Норвешка;
– Ѕидовите на Дубровник во Хрватска;
– Халштат, Австрија;
– Гранд Плас, Брисел, Белгија;
– Ушгули, Грузија;
– Нихавн, Копенхаген, Данска;
– Сината лагуна на Исланд;
– Ракоцбрике, Кромлау, Германија.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content