СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Офицерка на воздухопловни сили е крунисана за Мис Америка за 2024 година

Орландо – Медисон Марш, 22-годишен втор поручник во американските воздухопловни сили и студент на мастер студиите на програмата за јавна политика на Школата Кенеди во Харвард, е крунисана за Мис Америка во 2024 година во Орландо, Флорида во неделата навечер. Марш, која ја претставува државата Колорадо, е првиот активен офицер на воздухопловните сили што некогаш ја добил националната титула.

Ели Бро од Тексас се пласираше како прва придружничка.

Педесет и една убавица учествуваше на изборот, претставувајќи ги сите 50 сојузни држави во САД, како и округот Колумбија.

Изборот следеше три вечери на прелиминарните натпревари. На почетокот на главниот настан, изборот беше намален на 11 полуфиналисти – 10 избрани од прелиминарните судии и еден со јавно гласање отворено за навивачите и следбениците на натпреварот низ Соединетите држави.

Овие 11 пилуфиналистки потоа учествуваа во четири рунди на натпреварување – фитнес-изложба (прошетка на писта во спортска забава украсена со кристали); рунда дискусија за „жешки теми“, која ги замени потрадиционалните прашања и одговори на натпреварот со различен сет на точки за разговор; изведба на таленти; и презентација на вечерен фустан – пред да бидат објавени петте финалисти. Марш и Бро, кои во финалната ранг листа ги следеа убавиците, Сидни Бриџис од Индијана, Мелори Хадсон од Кентаки и Каролин Паренте од Род Ајленд.

Во малку различниот круг на дискусија, во кој беа опфатени теми како тероризам, технологија, исхрана и климатски промени, Марш одговори на темата „дрогата во Америка“ потсетувајќи се на битката на нејзината покојна мајка со ракот на панкреасот. Во кругот на таленти, таа презентираше дел од говорен збор, фокусиран на добивање пилотска дозвола на 16 години.

Петте финалистки потоа се соочија со дополнително прашање за нивните цели како Мис Америка. Марш одговори со истакнување на нејзините воени ингеренции како олицетворение на нејзината посветеност да учи и да води „со страст“.

Таа ја наследува Мис Америка за 2023 година, Грејс Стенке од Висконсин.

Натпреварот за тинејџери на Мис Америка за 2024 година, кој се одржа во саботата вечерта, ја круниса 16-годишната Ханли Хаус од Северна Каролина.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content