СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Османи плаќа 900.000 евра за рент-а-кар, кој по било кој ценовник чини помалку од 200.000 евра? (ФОТО)

Министерството за надворешни работи за потребите на самитот на ОБСЕ кој ќе се одржи во декември во Скопје, ќе издвои речиси еден милион евра за изнајмување на автомобили со кои ќе се возат министрите на земјите членки на оваа организација.

Според договорот кој е објавен на електронскиот систем за јавни набавки, а компанијата „АБЦ Рент а кар турс ДООЕЛ Скопје“ ја понуди најниската цена за изнајмување на автомобили за министерскиот совет на ОБСЕ со кој годинава претседава Македонија, односно нашиот министер за надворешни работи Бујар Османи.

Компанијата ќе треба да изнајми 175 возила, најголем дел од нив автомобили кои ќе се користат 7 до 8 дена.

Фирмата „Еуровиа“ од Тетово која е еден од донаторите на ДУИ, веќе доби 1,8 милиони евра тендер за да ја подготви спортската арена „Борис Трајковски“ за големиот настан.

Проценките се дека за организација на конференцијата на ОБСЕ, на која ќе гостуваат 70 министри, Македонија ќе издвои 5 милиони евра.

По ценовник (редовен/нередовен/вип – кога следуваат попусти и пресметани ризици) математика вели дека има разлика од над 700.000 евра)

Еве ги (РЕДОВНИТЕ!) цени за изнајмување коли од „АБЦ Рент а кар“, која го добила тендерот за Самитот на ОБСЕ!

Множете, собирајте… ставите и 175 коли за неколку дена и со шофери и со гориво… нема да добиете повеќе од 200.000€!

Бујар Османи ќе плати 900.000€!, пишува во пресметката на социјалните мрежи за Самитот на ОБСЕ за кој Бујар Османи ќе плати 900.000 евра за изнамување автомобили.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content