СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Општина Прилеп: Борбата со Koвид-19 се интензивира, дезинфицираме насекаде

Согласно донесените одлуки на последниот состанок на Општинскиот кризен штаб, денеска продолжија локалните активности за заштита на здpaвjeто на граѓаните на општина Прилеп од виpycoт Koвид-19 – соопштија од општина Прилеп.

Со возила на Територијалната противпожарна единица, од раните утрински часови се дезинфицираат главните и најпрометните улици во населбите на градот, а со цел поголема безбедност на граѓаните кои деновиве ги посетуваат здравствените установи, дезинфицирани беа и влезовите на Општата болница „Борка Талески“, Центарот за јавно здравје, Здравствениот дом и Службата за итна медицинска помош.

Покрај теренската дезинфекција, во текот на денешниот и утрешниот ден стручни екипи ќе извршат темелна дезинфекција на работните простории во училиштата и градинките во градот и населените места.

 

Ситуацијата со ширењето на коронавирусот во општината, добива сериозни размери, а од тие причини градоначалникот Илија Јованоски и Општината апелираат на доследно и строго почитување на пропишаните мерки за заштита.

Граѓаните да не се групираат, да престане организирањето на забави во викендиците во близина градот, одржување на физичка дистанца во секојдневните контакти, редовно носење на заштитни маски, како и често дезинфицирање на рацете и работните површини, се основните начини за да се заштитиме себеси, здравјето на нашите најблиски и колективното здравје.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content