СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

ОМО Илинден Пирин – И нашиот клуб беше искршен, па никој не беше казнет

Здружението ОМО Илинден-Пирин на Македонците во Бугарија реагираше на брзината со која македонските власти го фатија Ламбе Алабаковски за палење на таблата „Ванчо Михајлов“, потсетувајќи дека македонскиот клуб во градот Гоце Делчев два пати бил напаѓан во 2007 и 2008 година, но дека никој не бил казнет, ниту пак бугарските власти го осудиле вандализмот.

Тие раскажуваат како во клубот биле кршени стакла, цртани биле свастики, а бугарската полиција одбила да започне истрага затоа што штетата наводно, не била доволно голема.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content