СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Од среда укинување на полицискиот час

Во Македонија оваа недела се очекува укинување на полицискиот час и ублажување на другите мерки, како резултат на намалувањето на бројот на инфекции од КОВИД-19, најавуваат владини извори.

Како што се дознава, полицискиот час ќе биде отстранет бидејќи има дополнително намалување на бројот на позитувни случаи, бидејќи од извршените тестови заразени се само 3 проценти.

Други мерки исто така се очекува да го продолжат работното време на угостителите, додека олеснувања се очекуваат и во други области, каде што се применуваат ограничувања.

 

За да се проценат мерките за справување со пандемијата, денес се очекува да се одржи состанокот на кризниот штаб на Комисијата за заразни болести, додека Владата во вторник се очекува да донесе нови одлуки кои ќе стапат на сила од среда, 19 мај.

Според актуелните одлуки, полицискиот час е во сила од 00 – 04,00 часот, работното време на рестораните и кафулињата е до 23:00 часот,а има отворање и на спортските сали, фитнес центрите и други установи.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content